вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 172
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Познати

Кога ја здогледаа неа децата се срушија на под од тага- само таа се појави од глава до пети во бело на погребот на Исидора (ФОТО)

Кога ја здогледаа неа децата се срушија на под од тага- само таа се појави од глава до пети во бело на погребот на Исидора (ФОТО)

Вчера се одржа комеморацијата по повод трагично починатата писателка Исидора Бјелица.

На неа присуствуваа голем број на јавни личности, а наместо во бело како што таа претходно имаше изјавено во јавноста беа облечени во црно.

Единствена личност која ја послуша писателката беше оперската дива Тамара Никезиќ која на комеморацијата се појавила цела во бело.

Инаку Исидора последните два месеци од животот ги поминала со родителите Невенка и Димитрије, а последна желба и било да се организира забава во бело кога таа ќе почине.

Бројни познати личности се збогуваа со неа, а пејачката Зорана Павиќ откри една од последните желби на Исидора.

– Јас ја чувам твојата порака …” пингви, кога ќе заминам.. организирај забава во бело .. ме познаваш, јас не сум за таа тага и пренемагање… Јас ќе го одржам ветувањето, ќе има забава во бело кога твојата изнемотена душа ќе биде „на сигурно“… а ти ни намигни под некој луд шешир дека сè е во ред и дека ништо повеќе не боли … Неповторлива моја пингви … Ангелите нека ти ги залечат сите рани, се наведува во објавата.

Најнови вести