среда, 22. септември 2021. Вести денес: 152
home Познати

Ќерката на Синан Сакиќ: Ми дијагностицираа рак на матка, се спасувам со бременост, го чекам четвртото дете

Ќерката на Синан Сакиќ: Ми дијагностицираа рак на матка, се спасувам со бременост, го чекам четвртото дете

Џулкица Сакиќ, ќерка на покојниот пејач Синан Сакиќ, во моментов живее со своето семејство во швајцарскиот град Базел, иако живее мирен живот и не сака да се изложува, таа зборуваше за болеста со која се соочуваше.

Ќерката на Синан ја отвори душата и откри дека неодамна дознала дека боледува од рак.

– Лекарите во Базел ми дијагностицираа рана форма на рак на матка, но исто така ме советуваа дека е најдобро да останам во друга состојба, бидејќи бременоста може да ме спаси од понатамошен развој на карцином, хемотерапија, зрачење – рече Џуликица.

– Тоа беше вистински шок за мене, но кога се освестив, сфатив дека тоа е добар излез од таа ситуација. Мојот сопруг Аљо се согласи со тоа, и јас треба да се породам во септември – рече таа, додавајќи дека сега се чувствува одлично и дека наскоро ќе добие четврта ќерка со нејзиниот сопруг.

– Прво, не сакав да и кажам ништо на мајка ми, а потоа и реков дека сум бремена, но и причината зошто решив да останам бремена. Јас веќе имам три ќерки, а сега ја чекаме четвртата. Пресреќна сум поради тоа, и болеста се повлече – изјави таа за „Експрестаблоид“.

Коронавирус