четврток, 23. март 2023. Вести денес: 148
home Познати

Ќерката на Џорџ Флојд стана акционерка: Барбра Стрејсенд ѝ подари акции од „Дизни“

Ќерката на Џорџ Флојд стана акционерка: Барбра Стрејсенд ѝ подари акции од „Дизни“

Американската пеjачка и глумица Барбра Стрејсенд (78) ѝ подари акции од компанијата „Волт Дизни“ на шестгодишната ќерка на Џорџ Флојд, човекот што беше убиен од полицаец при апсење.
Малечката Џана Флојд објави фотографија на Инстаграм, на која во раката го држи сертификатот дека сега веќе е акционер во компанијата.

– Ти благодарам, Барбра Стрејсенд, за пакетот акции! Сега сум акционер во „Дизни“ благодарение на Вас – гласи натписот под фотографијата.

Освен сертификатот, девојчето доби и два примерока од албумите на поп-пејачката со посвета – „Моето име е Барбра“ (My Name Is Barbra) и „Обој ме Барбра“ (Color Me Barbra).

Претходно и американскиот рапер Канје Вест даруваше пари на семејството на Флојд. Од друга страна, пак, списанието „Варајети“ пренесе дека на Џана ѝ е обезбедена целосна стипендија за на Тексашкиот универзитет во родниот град Хјустон.

loading...