вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Познати

Ќе ви се раскине срцето од последната средба на Исидора со татко и: Ти ги донесов книгите, но ти не се разбуди ќерко! (ФОТО)

Ќе ви се раскине срцето од последната средба на Исидора со татко и: Ти ги донесов книгите, но ти не се разбуди ќерко! (ФОТО)

После долгогодишна борба со ракот на 52 години од животот се упокои една од најпознатите писателки на Балканот, Исидора Бјелица.

Исидора последните два месеци од животот ги поминала со родителите Невенка и Димитрије, а последна желба и било да се организира забава во бело кога таа ќе почине.

Бјелица за српските медиуми ја опишува неговата последна средба со ќерката:

-Последниот ден во болница „Свети Сава” понесов три наши книги „Го видовме целиот свет 2”, „Три магични Исидори” и „Његош и црногорските принцези.”

Љубезниот персонал ми дозволи да влезам, медицинската сестра се обиде да ја разбуди. И рече: „Иси, дојде татко ти да ги видиш вашите нови книги од преку 200 книги.” Не се разбуди. Збогум, најдобра ќерко на светот! Твојот татко Бјели, со кој го обиколи светот цел, ја раскажал последната средба тој.