недела, 31. јули 2022. Вести денес: 41
home Познати

Карлеуша преку фотографија се присети на страшните моменти во детството: На денешен ден немав што да облечам… (ФОТО)

Карлеуша преку фотографија се присети на страшните моменти во детството: На денешен ден немав што да облечам… (ФОТО)

Пејачката Јелена Карлеуша (41) на друштвените мрежи се присети дека пред 25 години излезе нејзиниот прв албум „Огледалце“. Таа на обожавателите им објасни во кои околности настанал тој.

„Пред 25 години излезе мојот прв албум „Огледалце“. Издавач беше „Дискос“, тие беа единствените кои сакаат да ризикуваат со анонимна девојка на 16 години. Кој би рекол дека на оваа слика имам само 16 години“, се зачуди и самата Јелена.

 

View this post on Instagram

 

ON THIS DAY, 25 YEARS AGO… MY FIRST ALBUM COVER? Na današnji dan, pre 25 godina, izašao je moj prvi album “Ogledalce”. Izdavač je bio “Diskos”, oni su bili jedini koji su želeli da rizikuju sa anonimnom klinkom od 16 godina. Ko bi rekao da ja na ovoj slici imam samo 16 godina… ? Na današnji dan zvanično je stvorena “Jelena Karleuša”. U mene je verovala samo moja majka. Nisam imala šta da obučem, pozajmljivala sam garderobu, nisam znala da se našminkam, moja majka je pozajmila pare za album (25.000 maraka) u momentu kada je njena plata bila 2 marke. Ubedila sam je da ne mora da brine i da ću USPETI i da ću sve pare vratiti. I jesam. Nisam je izneverila. Photo:Bata Patrnogić

A post shared by JELENA KARLEUŠA (@karleusastar) on

Многумина не веруваа во неа дека ќе успее и еден ден ќе стане пејачка.

„На денешен ден службено е направена Јелена Карлеуша. Во мене веруваше само мојата мајка. Немав што да облечам, позајмував гардероба, не знаев да се шминкам, мојата мајка позајми пари за мојот албум. Ја убедив дека не мора да се грижи и дека ќе успеам сите тие пари да ги вратам. Тоа и го направив. Не ја изневерив“, се присети Карлеуша.

 

View this post on Instagram

 

Baby blue

A post shared by JELENA KARLEUŠA (@karleusastar) on

На таа објава пејачката собра многу коментари, каде фановите помеѓу останатото, пишуваа како очекуваат голем концерт по повод 25 години кариера, кога ќе помине пандемијата.

 

View this post on Instagram

 

Yenge? in @prettylittlething ? #la? #superyenge

A post shared by JELENA KARLEUŠA (@karleusastar) on

Мајката на Јелена, Дивна, почина пред година дена откако со години се бореше со тешка болест. Пејачката беше многу приврзана со својата мајка и често се присетува на неа објавувајќи стари фотографии на друштвените мрежи.

Коронавирус