петок, 21. јануари 2022. Вести денес: 103
home Познати

Карлеуша не издржа- удри по хрватските репрезентативци во нејзин стил (ФОТО)

Карлеуша не издржа- удри по хрватските репрезентативци во нејзин стил (ФОТО)

Репрезентацијата на Хрватска вчеравечер во центарот на Загреб на спектакуларен начин го прослави освојувањето на сребрениот медал на Мундијалот во Русија.

Хрватска беше поразена во финалето од Франција со 2-4, но и покрај тоа, ова е најголемиот успех во историјата за нив.

Голем број хрватски навивачи вчера ги пречекаа фудбалерите и управата на улиците на Загреб, а според информациите на полицијата, имало дури 550.000 навивачи.

Сепак, според светските медиуми „дамка“ на прославата бил моментот кога се појави Марко Перковиќ Томпсон, по што Карлеуша не остана мирна и ги критикуваше Хрватите.

„За жал, фудбалерите на Хрватска го ставија шовинизмот над спортот и лично го повикаа пејачот, кој повикува на убивање Срби. Прво… како воопшто во модерно време може да постои таков пејач, а не е во затвор или лудница!? Второ, што им е проблемот на спортистите!?“, напиша Карлеуша.

Коронавирус