сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 0
home Познати

КАРДАШИЈАН НИЗ СОЛЗИ РАСКАЖА: Се обидувам да отстранам фотографија од Интернет без Фотошоп(ФОТО+ВИДЕО)

КАРДАШИЈАН НИЗ СОЛЗИ РАСКАЖА: Се обидувам да отстранам фотографија од Интернет без Фотошоп(ФОТО+ВИДЕО)

Американската ријалити sвезда Клои Кардашијан (36) објави видео на кое е топлес и подолу напиша емотивен пост откако интернетот беше преплавен со нејзината фотографија која не беше обработена во Фотошоп и која ги покажува нејзините несовршености.

Имено, контроверзната фотографија ја направи бабата на Клои Мери Џеј за време на велигденскиот викенд, но не требаше да заврши на социјалните мрежи. ПР тимот во моментов се обидува да ја отстрани фотографијата од Интернет и тврди дека станува збор за неовластено објавување, а странските медиуми истакнуваат дека за оваа грешка е виновна аститентката на sвездата, на која сега и се заканува отказ.

Клои направи видео во живо на Инстаграм во спортска облека и топлес за да докаже дека сите нејзини објави не биле фотошопирани. Кардашијан се фотографирала во огледалото со едната рака додека ги покривала градите со другата, па носела едвај видливи гаќички во боја на кожа.

– Да, направив Лајв видео за да ви покажам дека сето ова не е фотошопирано – започна Клои Кардашијан.

– Еј, луѓе, ова сум јас и моето неуредно и нефилтрирано тело. Мојата фотографија што беше објавена неделава е прекрасна. Но, како некој што се борел со изгледот на своето тело цел живот, кога некој ќе ве фотографира што не е ласкаво во слабо осветлување или не го покажува вашето тело како што е после напорно вежбање и потоа го споделува со светот, имате потполно право да побарате да не споделувате без разлика кој сте. Вистината е дека притисокот, постојаниот притисок и очекувањето целиот мој живот да биде совршен се премногу за да се справам – започна Клои.

“Клои е дебела сестра. Клои е грда сестра. Нејзиниот татко сигурно не е нејзиниот вистински татко затоа што изгледа многу поразлично. Единствениот начин на кој можеше да изгуби толку многу килограми беше операцијата”. Треба ли да продолжам? – праша Клои.

– Но, кому му е гајле како се чувствува затоа што пораснала во привилегиран живот. Таа е исто така во реално шоу, па се согласи на сето ова. Секако, не барам сочувство, туку вие да ме почитувате како човечко суштество. Не сум совршена, но ви ветувам дека ќе се обидам да го живеам секој ден од мојот живот што е можно поискрено и со емпатија и љубезност. Тоа не значи дека не правам грешки. Но, јас нема да лажам. Речиси е неподносливо да се обидам да ги достигнам невозможните стандарди што ми ги постави јавноста – додаде Клои.

– Повеќе од една деценија, секоја маана и несовршеност е микроанализирана на фотографиите, и вие ме исмевате поради најмалите детали, и секој ден светот ме потсетува на тоа – додаде таа.

– И кога ќе се обидам да ја искористам таа критика како мотив да се доведам во најдобра форма во мојот живот и да им помагам на другите со истите проблеми, тие ми велат дека не го сторив тоа преку напорна работа и дека секако платив за сето тоа – додаде таа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Khloé Kardashian (@khloekardashian)

– Не можете навистина да се навикнете на осуди и реченици дека не сте привлечни, но ако го слушнете тоа доволно пати, тогаш почнувате да верувате во тоа. Тоа е пример за тоа кога ми рекоа да се чувствувам, дека не сум доволно убава како што сум. Ми се допаѓа добар филтер, добро осветлување и малку уредување фотографии тука и таму. На ист начин како што се шминкам и носам потпетици за да се претставам пред светот на начинот на кој сакам да ме види, и ќе продолжам да го правам тоа – додаде Клои.

– Моето тело, мојата фотографија и тоа како избирам да изгледам и што сакам да објавам е мој избор. Никој не може да одлучи или да процени што е прифатливо или не. За оние кои постојано чувствуваат притисок дека не се доволно совршени, сакам да знаете дека ве гледам и разбирам. Секој ден, моето семејство и пријателите, кои ме сакаат, ми велат дека сум убава, но знам дека морам сам да верувам во тоа. Сите ние сме единствени и совршени на свој начин. На кој било начин некој ќе избере да биде виден – заклучи Клои.

Најнови вести

Коронавирус