четврток, 22. октомври 2020. Вести денес: 0
home Познати

Канје Вест ја започна претседателската кампања со панцир на себе

Канје Вест ја започна претседателската кампања со панцир на себе

Познатиот рапер Канје Вест го одржа првиот предизборен митинг во Чарлстон, пред избрана група гости.

Тој е еден од тројцата независни кандидати на списокот, а потребни му се 270 изборни гласови за победа, а меѓу државите во САД остануваат само 306 избирачки гласови.

Раперот ја нарече својата кампања „Роденденска забава“, а на неа дебатирал за абортусот, зборувајќи дека кога мајка му била бремена со него, татко му сакал таа да абортира. Канје во текот на говорот се расплакал.

Коронавирус