петок, 24. септември 2021. Вести денес: 134
home Познати

Изненадно почина позната актерка! Балканот во солзи – тажната вест ја соопштија нејзините најблиски

Изненадно почина позната актерка! Балканот во солзи – тажната вест ја соопштија нејзините најблиски

Актерката Сања Буриќ почина денеска во Сараево на 48 -годишна возраст. Еден од нејзините блиски пријатели ја потврди веста и рече дека убавата актерка ненадејно починала.

Родена е на 10 март 1973 година. Таа дејствувала на сцената на Народниот театар Сараево, камерен театар 55, и била вонреден професор на Академијата за изведувачки уметности.

Во култниот филм на Пјер Залика “Кај чичко Идриз”, таа ја играше Шила. Ќе остане запаметена по улогите што ги играше во бројни телевизиски и филмски продукции: “Црна хроника”, “Грбавица”, “Добро подесени мртовци”, ” Виза за иднината “.” На пат “,” Тешко е да се биде убав “,” Лето во златната долина “,” Полна месечина “…

Коронавирус