четврток, 19. мај 2022. Вести денес: 197
home Познати

Исповед на вонбрачната ќерка на Аркан: „Со Цеца не може да се разговара“ – ја откри вистината и за наследството

Исповед на вонбрачната ќерка на Аркан: „Со Цеца не може да се разговара“ – ја откри вистината и за наследството

Во саботата се навршија 22 години од убиството на Жељко Ражнатовиќ Аркан. Неговото семејство како и секогаш отиде на гробиштата и одржа помен.

Таму беа неговите деца од бракот со Светлана Цеца Ражнатовиќ Вељко и Анастасија, додека другите во тоа време не дојдоа. Не присуствуваше ниту Софија Ражнатовиќ која живее во Белгија. Два дена по комеморацијата, таа откри некои засега непознати детали од врската со нејзиниот покоен татко.

Ќерката на Аркан, која ја добил со социјална работничка кој се грижела за него во белгискиот затвор, се осврна и на нејзиниот однос со фолк ѕвездата Светлана Цеца Ражнатовиќ, за која вели дека е тешко да се разговара за поделбата на имотот.

– Родена сум во Гент, а не во Брисел и живеам во таа област. Во животот на татко ми сум присутна уште од дете. Роден сум во 1979 година и мајка ми од раѓање ме носеше во затвор со татко ми. Кога бев на одмор често доаѓав кај баба ми и тетка ми во Србија. Татко ми Аркан во еден момент исчезна од животот на мајка ми и таа повеќе не се слушна со него – изјавила на почетокот Софија, која била повредена од натписите дека нејзиниот татко за неа дознал дури во 1991 година.

– Татко ми редовно ми испраќаше фотографии. Кога се ожени со Цеца, мајка ми му испрати честитка и му посака се најдобро. Тогаш имав околу петнаесет години. Тогаш дознав дека тој е мојот биолошки татко. Од 1995 година често доаѓам во Белград и го поминував времето со татко ми и неговата сопруга Цеца и другите членови на семејството – изјавила Софија.

Таа вели дека присуствувала на погребот на нејзиниот татко.

-Бев со Борислав Пелевиќ. Често доаѓав на помен, особено по 2010 година. Никогаш не се криев од медиумите, за жал, новинарите само сакаа да ја снимаат Цеца и нејзините деца. Не ја сакам неправдата и се надевам дека ќе напишете како е вистината. Ние, сите седум деца на Аркан без Анастасија и Вељко, бидејќи беа многу мали, многу страдавме поради загубата на нашиот татко. Се обидовме да бидеме силни и да се бориме за она што ни припаѓа. За жал, ништо не добивме за возврат – тврди Ражнатовиќ.

Таа вели дека денес не е во коректни односи со фолк ѕвездата:

– Многу ми е жал што со Цеца не може да се разговара како сериозна, одговорна личност и отворено да каже што навистина се случило по смртта на татко ми. Ние го сакаме само она што ни припаѓа, а тоа е дел од нашиот татко. Во Европа секој добива дел од наследството кога ќе почине родител. Нашиот живот штотуку започна и ние исто така сакаме да продолжиме понатаму и секое малку е повеќе од добредојдено. Аркан не беше само сопруг на Цеца туку и наш сакан татко.

Најнови вести

Коронавирус