петок, 26. ноември 2021. Вести денес: 152
home Познати

ИСПЛИВА ШОКАНТНА ТАЈНА ЗА ШАУЛИЌ: Брена и Саша многу погрешиле за покојната легенда на народната музика!

ИСПЛИВА ШОКАНТНА ТАЈНА ЗА ШАУЛИЌ: Брена и Саша многу погрешиле за покојната легенда на народната музика!

Пејачот и композитор Хасан Дудиќ, брат на покојниот пејач Шабан Чаулиќ, е разочаран од неговите колеги кои заборавија на музичката легенда. Неколку пејачи биле присутни на одбележувањето две години од неговата смрт, а некои дури и не дошле на неговиот погреб.

– Одам на гробот на Шабан секоја недела. Некои доаѓаат само за да се сликаат, јас го сакав брат ми и ќе го сакам додека сум жив. Тој беше најдобар човек на светот, половина од мене отиде со него. Искрено, не сум видел никој на неговиот гроб во последно време, овие мои пријатели-портири велат дека доаѓа семејството, Илда, Санела, Гоца, но колегите не. Тој им помогна на сите колку што можеше, но никој не се сеќава на тоа. Ја збогати нашата музика. Многу пејачи беа создадени од Шабан, тој го зеде Јашар Ахмедовски од една кафана во Сараево го зеде со себе и направи ѕвезда од него, Зоран Калезиќ, Зорица Брунцлик, Љубо Аличиќ. Еве, Љуба не беше ни на неговиот погреб, тие се примитивци, не може да биде пита од г*мно – вели Хасан и додава:

– Тие постојано се обидуваа да ме скараат со мојот брат. Сите уживаа со него, се сликаа, имаше гости, доаѓаа на неговата слава, но тие беа злобни и лоши, веднаш го заборавија. Затоа сето ова ни се случува затоа што сме злобни. Се сеќавам на една пригода кога бевме со Шабан пред седум години, дојдени беа Лукас, Пејовиќ, Брена и Боба. Брена се изненади кога слушна дека сум му брат на Шабан, иако тоа го знаат и птиците на гранката, не знам што сакаше да каже со тоа. Ниту Саша, ниту Брена не дојдоа на неговиот гроб, а беа на секоја негова прослава – заклучува пејачот за СВЕТ.

Коронавирус