среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 82
home Познати

Иницијатива: Аеродромот во Сплит да се преименува во Оливер Драгојевиќ

Иницијатива: Аеродромот во Сплит да се преименува во Оливер Драгојевиќ

Хрватскиот новинар Драго Пилсел побара аеродромот во Сплит да го носи името на неодамна починатиот хрватски пејач Оливер Драгојевиќ.

–Ве повикувам да ни се приклучите на мене и мојата сопруга Клаудија во акцијата со која бараме од Владата на Хрватска- да се преименува аеродромот на Сплит со името на Оливер Драгојевиќ.
Оливер е неповторлив и незаменлив. Симбол на Сплит и Далмација. Сакаме да ви кажеме дека можеме тоа да го постигнеме. Оваа петиција ја шириме понатаму. За Оливер, повика Пилсел.

Најнови вести

Коронавирус