понеделник, 13. јули 2020. Вести денес: 144
home Познати

И таа сакаше да придонесе во борбата против коронавирусот, но наиде на остри критики- Рита Ора овие денови живее во солзи (ФОТО)

И таа сакаше да придонесе во борбата против коронавирусот, но наиде на остри критики- Рита Ора овие денови живее во солзи (ФОТО)

Ситуацијата која снајде бројни земји ширум светот поради пандемијата на коронавирус вклучи и активирање на многу познати личности.

Популарната пејачка Ријана донирала 5 милиони долари во борба против „невидливиот пријател”, актерката Гал Гадот ги повика своите Инстаграм следбеници заедно да пејат додека потегот на Рита Ора не наиде на пофалби и позитивни коментари.

Пејачката одлучила да лансира своја колекција на маици, посветена на овој вирус, а парите од продажбата ќе ги донира на здружението “Covid-19 Solidarity Response”.

 

View this post on Instagram

 

Covid-19 is impacting the world in a way none of us could have imagined. Over the last few months we have watched this virus spread throughout the world not quite understanding its impact. I think by now we all understand that this is something that is having and will continue to have devastating effects on everyone. We all have a part to play in helping to stop the spread. Thinking about what I can do to try and help, I reached out to Sir Bob Geldof for advice on how best to make any kind of difference. Bob was beyond gracious, as of course he has been the master of mobilising young people all his life. The first idea was to design a symbol to remind us all that we have a battle to fight together. After working on this symbol, I sent it to the @UNFoundation, who helped set up the COVID-19 Solidarity Response Fund for the World Health Organisation @WHO. I started discussing with them how we could work together, to encourage people to unite to combat as much as we can the spread of this virus. There are simple things we can all do to make a difference. To create as much awareness as we can, we are launching this symbol and an instruction page to offer some guidance from, and with support of the WHO. We have made available some simple merchandise with all proceeds going directly to the COVID-19 Solidarity Response Fund. We would love you to buy whatever you can afford or make a small donation, but I wanted you to know that if that is not possible for you even sharing or posting the symbol will help. Please – Stop the Spread. Play Your Part! I love you, Rita x

A post shared by RITA ORA (@ritaora) on

“Ако не сте чуле, ја лансирав колекцијата #Stopthespread и кампања во соработка со ОН и СЗО. Сите пари од продажбата ќе одат во рацете на здружението “Covid-19 Solidarity Response”. Ако сакате да направите нешто во врска со коронавирусот, останете безбедни и чисти и одиграјте ја својата улога со купување од оваа колекција. Ние можеме заедно”, напишала Ора под фотографијата.

Сепак, изгледа дека пејачката очекувала позитивни критики, но постигнат е целосно спротивен ефект – многу нејзини следбеници истакнале дека ова било потполно непромислен потег и дека едноставно можела да донира пари. Исто така, многумина истакнале дека сега нема место за рекламирање на ваквите маици и дека ваквиот потег ѝ бил непотребен.