петок, 18. октомври 2019. Вести денес: 66
home Познати

Холивудски актер од „Пиратите од Карибите” отишол во Сирија да се бори со Курдите: Војувал против џихадистите, а сега …

Холивудски актер од „Пиратите од Карибите” отишол во Сирија да се бори со Курдите: Војувал против џихадистите, а сега …

,,Не можам да се вратам во САД , ниту во Британија “, вели холивудскиот актер Мајкл Енрајт, кој во 2015 заминал во Сирија и се борел на страната на курдската милиција против ИД.

Енрајт веќе две години не може да се врати во САД , како ни во Британија , каде што е роден.Тој сега има 55 години , а на 19 годишна возраст заминал во Лос Анџелес за да биде актер. Пред четири години и се приклучил на курдската милиција за да им помогне да ја победат Исламската Држава . Тој живее во Мексико, од каде покренал кампања ,,Да го вратиме Мајкл дома” и моли за помош и можност за враќање во САД.

Пред две години заминал од Сирија и сега чека да му дозволат да влезе во САД. Во Британија нема намера да се врарти , зашто смета дека ќе го затворат како учесник во војна во странство. Тој пред две години се обидел преку Мексико да се врати во САД , но таму го задржале шест недели , кога разбрале дека бил во Сирија.

Потоа го префрлиле во Британија , каде го испитувале службеници од Минситерството за безбедност на САД. Му рекле дека ќе му дозволат да се врати , доколку им помогне да ги фатат ,,лошите момци” .

Затоа во 2016 повторно се вратил во Сирија и собрал разни информации , а помагал и при испрашувањето на џихадистите од ИД , кои биле американски , австралиски и канадски државјани.

Во ноември 2017 последен пат ја напуштил Сирија , но и натаму му е забранет влезот во САД. Тој заедно со Џони Деп играше во филмот ,,Пирати од Карибите” ,а со Том Круз во ,,Ноќ и ден”.