четврток, 26. ноември 2020. Вести денес: 129
Во живо

Натпартиски протест за одбрана на црвените линии кои се последниот бедем на нашиот идентитет

home Познати

Холивудска ѕвезда отслужи затворска казна поради фалсификат

Холивудска ѕвезда отслужи затворска казна поради фалсификат

Фелисити Хафман (57), sвездата на серијата „Очајни домаќинки“, ја издржа казната затвор за вмешаност во голем корупциски скандал на американските универзитети.

Актерката платила 15.000 долари за да го фалсификува приемниот испит на нејзината постара ќерка Софија, за што се изјасни за виновна во мај. Хафман била осудена на 14 дена затвор, од кои минатата година мина вкупно 11 дена зад решетки, требало да направи 250 часа општокорисна работа и следната година била под надзор.

Сега, кога го отслужи сето тоа, нејзиниот американски пасош и е вратен, а актерката се надева дека наскоро ќе се врати на актерството. Нејзината колешка Лори Лофлин, која беше фатена за истиот чин, исто како и нејзиниот сопруг дизајнерот Мосимо Џиканули, сè уште чека на издржување затворска казна. На Лофлин му биле изречени два, а на Џиканули дури пет месеци затвор.

 

Коронавирус