петок, 14. мај 2021. Вести денес: 0
home Познати

Големиот хит на Брена бил забранет пред 36 години:„ Секогаш се згрозував од тој лажен морал“ (ФОТО)

Големиот хит на Брена бил забранет пред 36 години:„ Секогаш се згрозував од тој лажен морал“ (ФОТО)

Песната, која е еден од најголемите хитови во кариерата на Лепа Брена, „Моје маче“, беше забранета во 1985 година поради „несоодветен“ текст.

Музичката sвезда ги откри овие информации на социјалните мрежи, каде објави снимка од концертот на Тасмајдан, во јуни 1994 година, кога ја изведе оваа песна.

“Дали се сеќавате на оваа песна? Таа беше забранета во 1985 година”, рече Брена на концертот, а многумина не знаеа за овие информации.

„За да не се откажат вилиците од лажен морал, за да можеме да пееме на нивно задоволство“, додаде тогаш пејачката, а истото го напиша и во соопштението.

„Секогаш се згрозував од тој лажен морал“, напиша Брена во соопштението.

Коронавирус