недела, 17. јануари 2021. Вести денес: 82
home Познати

Голема сума на пари потрошени за патување во Белград- еве кој го платил целото патување на Тифани Трамп

Голема сума на пари потрошени за патување во Белград- еве кој го платил целото патување на Тифани Трамп

Откриена е сумата на потрошени пари за пресотојот на Тефани Трамп во Србија, но еве и кој ја спонзорира оваа прошетка.

Ќерката на американскиот претседател Доналд Трамп, Тифани Трамп, престојуваше во Брлград, но сега испливаа на површина некои детали околу ова луксузно патување.

За нејзиното доаѓање во српскиот главен град многу ги чинеше американските даночни обврзници.

Според порталот „Quartz“, кој го пренесува „Недељник“, престојот на Тифани Трамп во Белград чини неворојатни 23.000 долари. Наводно, Стејт департментот одвоил толку пари за да го „поддржи патувањето на Тифани Трамп“.

Имено, најблиското семејство на претседателот, вклучувајќи ги и Тифани и другите деца на Трамп”, имаат право да ги заштитуваат тајните служби додека се на јавни места, вклучувајќи патувања, сместување и транспорт на агенти што се ангажирани.

Тифани во Белград престојуваше во еден од најлуксузните хотели, каде што цената на ноќевањата чини од 200 до 1450 долари, пишува споменатиот портал.

А се тврди дека и момчето на Тифани, Мајкл Булос, ги уживал истите права, да биде под заштита на тајните служби.

Коронавирус