среда, 7. декември 2022. Вести денес: 177
home Познати

Го освои светот со голем хит уште како девојче, а со својот изглед гo заведе Џони Деп за кои многумина воздивнуваа

Го освои светот со голем хит уште како девојче, а со својот изглед гo заведе Џони Деп за кои многумина воздивнуваа

Француската пејачка, манекенка и актерка Ванеса Парадис го освои светот како 14-годишно девојче со хитот „Joe Le Taxi“, со години е заштитно лице на брендот Шанел, а јавноста најмногу ја памети по врската со холивудскиот убавец Џони Деп.

Парадис е родена во предградието на Париз и ја започна својата музичка кариера на седумгодишна возраст. Нејзиниот чичко Дидие Пајн е продуцент и и помогна да се вклучи во шоу за таленти за деца. Својот прв официјален сингл го сними во 1983 година, а две години подоцна настапи низ цела Европа на детски фестивали. На 14-годишна возраст, таа ја објави песната „Joe Le Taxi“, која беше на врвот на топ-листите низ Франција со месеци. Иако песната е на француски јазик, Ванеса го освои и британскиот пазар. Во март 1989 година, таа го напуштила училиштето за да се занимава со музика и имала само 16 години. Неколку години подоцна, таа потпиша договор со Шанел и го промовираше парфемот Коко, а јавноста сè повеќе ја следеше не само во Франција, туку и низ целиот свет.

Таа направи голема промена во кариерата во 1992 година кога се пресели во САД за да работи со Лени Кравиц, со кого исто така се дружеше некое време. Албумот кој го носеше нејзиното име беше целосно продуциран од Кравиц, и таа ги отпеа сите песни на англиски јазик. Не и требаше многу време да го освои светот, а во тоа време направи голема светска турнеја.

Како што растеше нејзината популарност, така растеше и интересот на јавноста за нејзиниот приватен живот. Парадис три години се вљубуваше во францускиот пејач Флорент Пагни пред да се најде во прегратките на Лени Кравиц. По него, таа се вљуби во францускиот актер Станислас Мерхар, со кого раскина поради Џони Деп.

Едно време, Ванеса и Џони беа едни од најпопуларните парови во Холивуд, а папараците ги следеа на секој чекор. Покрај Лили-Роуз, која е модел и тргна по стапките на нејзината мајка, парот го има и синот Џон Кристофер Деп. Нивниот син се обидува да ги избегне медиумите што е можно повеќе, а мистериозниот млад човек никогаш не открил премногу за неговиот приватен живот, за разлика од неговата сестра.

Парадис и Деп го шокираа целиот свет во 2012 година кога објавија дека се разведуваат. Тие истакнаа дека нивниот напорен распоред честопати им создава проблеми, но тие остануваат во добри односи. Ванеса често го бранеше Џони во медиумите, и двајцата пловеа во брачните пристаништа по паузата.

Qatar 2022