среда, 29. јуни 2022. Вести денес: 166
home Познати

ФОТО: Sвездата на „Игра на престоли“ ја продаде куќата – од цифрата ќе ви се заврти во глава

ФОТО: Sвездата на „Игра на престоли“ ја продаде куќата – од цифрата ќе ви се заврти во глава

Sвездата на „Игра на престоли“, Емилија Кларк најде купувач за нејзината куќа на плажата „Венеција“ во Лос Анџелес. На неа таа ќе заработи 4,4 милиони долари, според податоци на агенцијата за недвижнинни, „Даглас Елиман“.

Глумицата ја купи оваа куќа 2016 година за 4,64 милиони долари. Лани летото, таа се обиде да го продаде имотот за пет милиони долари, но потоа двапати мораше да ја намали цената.

Куќата е изградена 2009 година и е дело на калифорнискиот архитект Ејбрамсон Тајгер. Дизајнирана е „за беспрекорен живот на отворено“, како што пишува „Mеншон глобал“. Големите стакларници во дневната соба гледаат директно кон терасата од едната страна, малата шумичка веднаш до куќата и внатрешниот двор со 30-метарски базен и покриена веранда од друга страна.

Меѓу растенијата што го красат дворот на куќата е и 80-годишното маслиново дрво. Дневната соба има тавани високи 15 метри, камин и вградени дрвени полици за книги што зафаќаат скоро цел ѕид. На приземјето има кујна со камени шанкови направени по нарачка и канцелариски простор што со излез кон дворот.

На горниот кат има две спални соби со бањи и голема просторија за плакари. Купувачите на куќата на славната глумица претпочитаа да останат анонимни. (МИА)

Коронавирус