понеделник, 10. мај 2021. Вести денес: 115
home Познати

ФОТО: Прво официјално појавување на Кралицата Елизабета по заминувањето на Хари и Меган

ФОТО: Прво официјално појавување на Кралицата Елизабета по заминувањето на Хари и Меган

Кралицата Елизабета Втора за првпат се појави официјално во јавноста по неочекуваната одлука на принцот хари и сопругата Меган Маркл да ја напуштат кралската должност.

Кралицата, која прославува 68 години на престолот, на посети Кралската воздухопловна база во местото Мархам, на истокот од Англија.

Ова е прво официјално појавување на 93-годишната кралица откако нејзиниот внук Хари со сопругата се произнесоа дека се повлекуваат од кралските должности.

Кралицата донесе одлука дека парот повеќе нема да биде дел од британската монархија, а нема да ја имаат ниту титулата „кралско височество“, како и дека ќе бидат финансиски независни.

Најнови вести

Коронавирус