сабота, 28. март 2020. Вести денес: 87
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Познати

ФОТО: Почина Лери Теслер, човекот кој ги измисли CUT, COPY и PASTE

ФОТО: Почина Лери Теслер, човекот кој ги измисли CUT, COPY и PASTE

Пионирот во компјутерската технологија Лери Теслер, кој е творец на командите CUT, COPY, PASTE почина на 74 години.

Теслер почнал да работи во Силициумската долина во почетокот на ’60-тите години, кога компјутерите беа недостапни за голем број луѓе.

Благодарение на неговите иновации, личните компјутери станаа едноставни за употреба и пристапни за корисниците.

Компанијата „Серокс“ во која Теслер помина дел од својата кариера, му оддаде почит.