понеделник, 25. септември 2023. Вести денес: 110
home Познати

ФОТО: Ова е девојчето кое ќе присуствува на кралската венчавка, а го преживеа масакрот во Манчестер

ФОТО: Ова е девојчето кое ќе присуствува на кралската венчавка, а го преживеа масакрот во Манчестер

На претстојната свадба на британскиот принц Хари и неговата избраничка Меган Маркл, поканета е и Амелија Томпсон, 12-годишно девојче коешто лани го преживеа терористичкиот напад на концертот на Аријана Гранде во Манчестер.

Кога нејзината мајка и рекла дека добила покана, Амелија прво помислила дека таа се шегува.

– Останав без текст. Мислев дека некој се подбива со мене… Дури подоцна, кога ги чув деталите, сфатив дека навистина е поканета, изјави Томпсон.

Минатиот месец принцот Хари, петти во редот за британскиот престол, и актерката Маркл најавија дека ќе поканат 1.200 јавни личности на свадбата во Палатата во Виндзор, закажана за 19 мај.

Амелија Томпсон, била кандидирана од нејзината мајка – Лиза Њутн.

Напаѓачот во Манчестер уби 22 лица, од кои седум деца, а околу 500 луѓе беа повредени.