недела, 7. март 2021. Вести денес: 84
home Познати

ФОТО: Натали Портман не се откажува, ова е скриената порака на фустанот со кој се појави на Оскарите

ФОТО: Натали Портман не се откажува, ова е скриената порака на фустанот со кој се појави на Оскарите

На синоќешното доделување на наградите Оскар, актерката Натали Портман се појави во фустан која на себе со златни букви ги содржеше имињата на режисерките кои оваа година не беа предложени за овие филмски награди во ниту една категорија во која се наградуваат режисерите.

На нејзиниот фустан беа напишани имињата на Грета Гервиг, Лорен Скафарија и Лулу Ванг.

Овогодинешните номинации за најдобра режија ги добија Мартин Скорсезе (The Irishman), Тод Филипс (Joker), Сем Мендес (1917), Квентин Тарантино (Once upon a time in Hollywood ) и Бонг Џун Хо (Parasite), ексклузивно машко друштво.

Ова не е првпат Портман да го сврти вниманието на јавноста на тоа дека жените режисери немаат рамноправен третман при номинациите за Оскар.

Најнови вести

Коронавирус