сабота, 16. јануари 2021. Вести денес: 102
home Познати

ФОТО: Ќерката на Том Круз и Кeјти Холмс во бегалски камп во Грција

ФОТО: Ќерката на Том Круз и Кeјти Холмс во бегалски камп во Грција

Холивудската актерка Кејти Холмс не е многу активна на Инстаграм, но овојпат сподели семејни фотографии на својата ќерка Сури Круз додека си игра со децата во бегалскиот камп Морија во Грција.

Кејти и Сури поминале извесно време во кампот со децата и со нивните мајки. Кампот Морија е сместен на грчкиот остров Лезбос, а лани беше во сите медиуми претставен како место со страшни животни услови.

 

View this post on Instagram

 

#moriarefugeecamp ❤️

A post shared by Katie Holmes (@katieholmes212) on

Пред сè, кампот е пренаселен. Има капацитет од 2.000, а во него живеат 9.000 бегалци. Приказните од кампот се страшни , како онаа на докторот од организацијата „Лекари без граници“, Деклан Бари, кој наведува дека силувањата се секојдневие , па дури и на петгодишни деца. И папата Франциско при неговата посета на Лезбос го спореди кампот со концентарационен логор.

Со оваа посета Кејти Холмс и нејзината ќерка сакаа повторно да се обрне внимание на нехуманите услови во кампот. По сè изгледа и двете учествуваа во снимањето на документарен филм за кампот, зашто на фотографијата се гледа и камера во позадина.

 

View this post on Instagram

 

#moriarefugeecamp ❤️❤️❤️❤️❤️

A post shared by Katie Holmes (@katieholmes212) on

Коронавирус