сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 31
home Познати

ФОТО: Како изгледа денес Пипи долгиот чорап

ФОТО: Како изгледа денес Пипи долгиот чорап

Пипи долгиот чорап е најпознат измислен лик на Астрид Линдгрен. Книгите за Пипи долгиот чорап преведени се на 92 разни јазици.

Пипи е необично девојче. Посебно во 40-тите години од минатиот век, кога биле издадени книгите, била доживувана како контроверзна.

Таа е најсилно девојче во светот, им се противи на возрасните, има пеги и црвени плетенки кои стојат во вис.

Еве како изгледаат денес ликовите кои глумеа во „Пипи долгиот чорап“.

Најнови вести