четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 177
home Познати

(ФОТО) Јавноста ја знае: На оваа жена Кичо Слабинац и ја посвети една од најпознатите песни, ја напишал во авион

(ФОТО) Јавноста ја знае: На оваа жена Кичо Слабинац и ја посвети една од најпознатите песни, ја напишал во авион

Познатиот пејач Кичо Слабинац почина денеска, а медиуми откриваат која е жената на која пред 46 години и ја посвети песната „Zbog jedne divne crne žene“.

Станува збор за Мирјана Антонијевиќ која во јавноста е позната по скандалот со српкиот пејач Мирослав Илиќ, откако тврдеше дека тој е татко на нејзинито син. Пејачот со години одбиваше ДНК анализа, а двајцата завршија на суд.

Мирјана живеела во Америка кога Кичо ја запознал додека бил на турнеја. Стиховите од песната ги напишал во авион додека се враќал од Америка за Загреб, а музиката еден ден подоцна.

Во една прилика Кичо изјавил дека често на неговите концерти таа имала место во првиот ред и при изведување на оваа песна тој застанувал пред неа да пее.

Мирјана ја потврдила оваа приказна истакнувајќи дека и е мило што песната и е посветена.

Коронавирус