петок, 24. септември 2021. Вести денес: 133
home Познати

Есма имаше 47 синови и една ќерка: Еве како изгледа и што прави единствената нејзина наследничка (ФОТО + ВИДЕО)

Есма имаше 47 синови и една ќерка: Еве како изгледа и што прави единствената нејзина наследничка (ФОТО + ВИДЕО)

За нашата непрежалена Есма Реџепова, денес интересна објава има Пинк.рс.

Нејзината смрт ја потресе домашната јавност пред 6 години, беше позната по својата хуманитарна работа и големата љубов што несебично им ја даваше на своите наследници.

Имено, Есма имала дури 47 посвоени синови и една ќерка. Есма ја посвои Елеонора Мустафовска пет години пред нејзината смрт.

Пејачка беше воодушевена од Елеонора и имаше само пофални зборови за неа.

-Одлично се сложуваме, исто како мајка и ќерка. Сфатив дека во подоцнежните години беше подобро да имам женско дете со мене отколку машко и не се лажев. Елеонора студирала на Универзитетот ЕСРА во Скопје. Следната година ќе дипломира соло пеење, а веќе три години е член на „Бендот на Есма“, што ме придружува, рече тогаш кралицата на ромската музика.

По завршувањето на училиштето, Елеонора започна да гради музичка кариера и пред неколку години се претстави пред публиката под уметничкото име Малиша.

Младата пејачка не криеше дека смртта на нејзината мајка била многу тешка за неа:

-Нејзиното заминување ме растажи до болка, ми требаше долго време да почнам да живеам нормално и да продолжам понатаму. Се уште верувам дека таа ме чува од небото и дека е среќна што продолжив по нејзините стапки, рекла таа.

Коронавирус