понеделник, 23. мај 2022. Вести денес: 0
home Познати

Елтон Џон донира милион долари за австралиските пожарникари, „Металика“ исплатила 500.000

Елтон Џон донира милион долари за австралиските пожарникари, „Металика“ исплатила 500.000

Американската хеви-метал група „Металика“ вети дека ќе донира повеќе од 500.000 американски долари (750.000 австралиски) во обид да помогне во гаснењето на пожарите во Австралија. Нивната донација ќе биде испратена до NSW Rural Fire Service и Victoria’s Country Fire Authority (CFA).

„Целосно сме преплавени со вестите за пожарите што се простираат на милиони хектари низ Австралија, а кои имаат големо влијание на Нов Јужен Велс и Викторија. Настанатото разорување и погубните ефекти врз сите жители, животни, околината и неверојатната земја Австралија се навистина срцепарателни“, се вели во соопштението на групата.

 

View this post on Instagram

 

We are totally overwhelmed by the news of the wildfires sweeping through millions of acres across Australia, with major impact in New South Wales and Victoria. The resulting destruction and devastating effects on all residents, animals, the environment and the incredible land in Australia is truly heartbreaking. Please join us and do whatever you can to assist as we, along with our @allwithinmyhandsfoundation, are pledging A$750,000 to the NSW Rural Fire Service and to the Country Fire Authority in Victoria to aid in the relief efforts. @NSWRFS is the world’s largest volunteer firefighting organization and all funds donated during this State of Emergency are directed toward services related to and victims of these particularly destructive Australian bushfires. @CFAvic is a volunteer and community-based fire and emergency services organization which helps to protect 3.3 million Victorians, and works together with communities to keep Victorians safe from fire and other emergencies. Learn more about NSW Rural Fire Service and how you can help ➡️ https://talli.ca/nws-rfs Learn more about Victorian Country Fire Authority and how you can help ➡️ https://talli.ca/cfa

A post shared by Metallica (@metallica) on

Во исто време британскиот музичар Елтон Џон му донира милион долари на фондот за санирање на последиците од пожарите што ја погодија Австралија. Легендарниот уметник настапи во Сиднеј во рамките на турнејата што ја продолжи во 2020 година.

„Сите треба да им се восхитуваме на пожарникарите за она што го прават. Има луѓе што ги загубија животите обидувајќи се да ги зачуваат своите домови, а има и такви што ги загубија животите и домовите“, рече тој пред публиката, пренесува НМЕ.

Коронавирус