среда, 1. февруари 2023. Вести денес: 29
home Познати

Џорџ Клуни три пати ја молел за првиот состанок: Детали за необичниот живот на Амал

Џорџ Клуни три пати ја молел за првиот состанок: Детали за необичниот живот на Амал

Амал Клуни е една од најпознатите и највлијателни адвокати во светот. На пошироката јавност сепак и стана позната откако се омажи за холивудската ѕвезда Џорџ Клуни.

Животот на Амал е необичен.

Таа е родена во Бејрут, Либан, во почитувано семејство. Нејзиниот прадедо бил министер, еден од најпознатите економисти во арапскиот свет. Нејзината баба е првата жена која го завршила Американскиот универзитет во Бејрут. Нејзиниот татко Ремзи е професор по бизнис и економија. Мајка и Бери е познат новинар, добитник на бројни награди и интервјуирала луѓе како Бил Клинтон, Маргарет Тачер, Фидел Кастро. Во 1987 година нејзините родители емигрирале во Лондон, за да се спасат од бесната граѓанска војна во Либан.

Амал има една сестра и двајца браќа. Завршува на престижниот колеџ „Сент Хјуз“ во Оксфорд, а потоа студира право во Њујорк. Специјализира меѓународно и криминално право, екстрадиција и човекови права. Зборува течно англиски, арапски и француски.

Амал била советник на генералниот секретар на ОН Кофи Анан за прашања поврзани со Сирија, му помагала на поранешниот премиер на Украина Јулија Тимошенко, го претставува креаторот на „Викиликс“ Џулијан Асанж во процесот за негова екстрадиција од Шведска и е правен советник на кралот на Бахреин. Таа се сретнува со Џорџ Клуни на добротворни настани. Тој ја забележува прв и прави сè што може да се запознае со неа. Амал, сепак, не е многу импресионирана и не посветува многу внимание на него, и на крајот на вечерта одбива да му го даде својот телефон.

Клуни сепак наоѓа нејзин контакт. Тој морал да ја покани да се сретнат три пати пред да ја добие нејзината согласност. Ја убедувал дека ќе разговара за неговата хуманитарна активност во Судан. Двојката се вљуби и се венча во септември 2014 година во Венеција.

Меѓутоа, Амал продолжува да претставува влијателни клиенти, а во 2015 година започнува да предава на универзитетот Колумбија.