среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 157
home Познати

Доли Партон донира милион долари за развој на вакцина

Доли Партон донира милион долари за развој на вакцина

Кантри-пејачката Доли Партон дарила милион долари за развој на експерименталната вакцина на американската „Модерн фондација“.

Организацијата стои во извештаите за ефикасноста на вакцините, заедно со името на Националниот институт за инфективни болести на САД и Универзитетот Амери.

Пејачката исто така ги повика своите обожаватели да донираат средства за развој на новата вакцина. Ова е втора успешна вакцина против коронавирусот и нејзиното производство може да започне уште во декември.

Коронавирус