недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 87
home Познати

Добил мозочен удар додека пеел на концертот на Лепа Брена, а учел тежок факултет – животот на легендарниот пејач е како книга

Добил мозочен удар додека пеел на концертот на Лепа Брена, а учел тежок факултет – животот на легендарниот пејач е како книга

Кога се зборува за легендарниот пејач Ѓорѓе Марјановиќ не може, а да не се споменат сите хитови, но и животните искуства кои стојат зад тие песни.

Иако многумина не знаат пејачот бил апсолвент на фармацевтскиот факултет во Белград, а таму дошол од родното Кучева.

На концертот на Лепа Брена во Мелбурн во Австралија далечниот 14 април 1990-та година доживеал мозочен удар на сцената додека ја пеел песната „мене нема кој да ме жали“.

-На концертот во Мелбурн пред повеќе од две децении на кој и бил гостин на лепа Брена татко ми го имаше својот прв мозочен удар. Мама отиде за Австралија, а јас безпомошно дома ги чекав да се вратат. Новинарите не се тргаа од пред нашата врата, некои дури и на сила влегуваа во дворот. Се породив две недели подоцна и едвај чекав татко ми да дојде дома да го види своето прво внуче. Мајка ми и сестра ми го вратија татко ми во живот, а долго по ударот не сакаше да излегува од дома, раскажа неговата ќерка Невена во една своја прилика.

Коронавирус