вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 110
home Познати

Дизни објави тажна вест: „Почина нашата Мини Маус“

Дизни објави тажна вест: „Почина нашата Мини Маус“

Актерката Руси Тејлор, која повеќе од 30 години го позајмува гласот за Мики Маус, ликот на Дизни, почина на своја 75-годишна возраст.

Веста за нејзината смрт ја објавија од компанијата „Волт Дизни“ и наведоа дека Тејлор починала во калифорнија во петокот.

Родена е на 4-ти мај 1944-та година. Кога како девојче прв пат го посетила Дизниленд, се запознала со Волт Дизни кој до тогаш го позајмувал класот за Мики и Мини

Најнови вести

Коронавирус