петок, 30. септември 2022. Вести денес: 0
home Познати

Дино Мерли прв пат проговори за досега непознат детал: „Бев тешко болен, не би го посакaл тоа никому“

Дино Мерли прв пат проговори за досега непознат детал: „Бев тешко болен, не би го посакaл тоа никому“

Босанскиот музичар Дино Мерлин (58) зборуваше за најтешките моменти во неговата долга кариера и откри некои досега непознати детали.

Имено, тој кон крајот на 90-тите размислувал да се повлече од сцената и објасни зошто.

– Ова ќе го кажам за прв пат, во еден период од мојот живот бев сериозно болен. Имав тешка депресија, не би посакал тоа на никого. Се манифестираше на таков начин што ништо не ме интересираше, ниту животот ниту смртта. Сè ми падна на ум тогаш, размислував да ја напуштам музиката. Но, решив да продолжам и во 2000 година го снимив албумот „Средином“, со кој сум многу горд, изјави Мерлин во Емисијата на ХРТ „Во свој филм“ предводена од Тончица Чејуска.

Дино беше дел од тимот на пејачот Мухамед Фазлагиќ кој ја претставуваше Босна и Херцеговина во Милстрит во 1993 година со песната „Цела болка на светот“ на Евровизија и ова беше прв настап на ова музичко натпреварување во земјата. Имено, Мерлин ја напиша музиката за емотивната песна во која се зборува за воените страдања на нашите простори.

Пејачот потсети дека трчале низ пистата на аеродромот под снајперисти ноќе за да се исели од опсадата и зборуваше за ужасите на војната во Сараево.

– Беше лотарија кога ќе излезеш, дали воопшто ќе се вратиш или ќе се вратиш како осакатен, рече пејачот, истакнувајќи дека таквите моменти никој не може да ги заборави.

Дино кажа и за времето по војната и за националистичките тензии.
– Знаете, јас сум роден во Стариот град Сараево, а моите први соседи се Срби. Немам предрасуди и тешко е да ме направиш националист, а камоли шовинист. Тоа беше мала група агресивни луѓе кои не ги почитуваа фактите, а огромното мнозинство покажа што мисли за мене. За само неколку дена тие купија билети за три концерти. Можевме да сториме повеќе, но тоа беше за таа турнеја, нагласи пејачот.

Коронавирус