недела, 20. јуни 2021. Вести денес: 68
home Познати

Детали од пребрачниот договор: Еве што ќе добие Кејт Мидлтон доколку се разведе од принцот Вилијам

Детали од пребрачниот договор: Еве што ќе добие Кејт Мидлтон доколку се разведе од принцот Вилијам

Принцот Вилијам и Кејт Мидлтон пред девет години запливаа во брачните води, а од бракот имаат три деца – принцот Џорџ, принцезата Шарлот и принцот Луј.

Принцот Вилијам и Кејт Мидлтон се запознаа за време на студиите на престижниот универзитет „Сент Ендрус“ во Шкотска. Тие раскинаа во 2007 година, но се смирија по неколку месеци.

Во 2010 година, принцот Вилијам ја запроси Кејт, а прстенот со кој ја побара војвтоката припаѓаше на неговата мајка, принцезата Дајана.

Војводата и војвотката потпишале и пребрачен договор чии детали се кријат од јавноста.

Сепак, постојат одредени шпекулации што содржи договорот, како на пример, доколку Кејт се разведе од Вилијам нема право на неговиот имот туку само одредена сума на пари. Станува збор за милионски износ. Доколку Кејт се премажи, износот ќе се намали, а поради недискретно однесување во јавност може да остане без тој надоместок. Исто така, во случај на развод, нивните деца ќе останат со принцот Вилијам, а Кејт ќе има право да ги посетува.

ЕУРО 2020

Македонија