сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 0
home Познати

Децата на принцот Хари ќе се презиваат поинаку од децата на принцот Вилијам

Децата на принцот Хари ќе се презиваат поинаку од децата на принцот Вилијам

По венчавката на годината во Британија, тамошните медиуми продолжуваат да го следат секој чекор на принцот Хари и Меган Маркл, чекајќи ги приновите.

Веќе се шпекулира за имиња и титули, а посебна приказна е презимето.
Членовите на британското кралско семејство во јавноста не го користат своето презиме, од кралот Џорџ избрано пред крајот на Првата светска војна. Дотогаш, британското благородништво било именувано по името на замокот, титулата, династијата … И во некои ситуации, тоа правило се чини дека е се уште важи.

Така, принцовите Вилијам и Хари, пишува „Индекс“, го користеле презимето Велс за време на школувањето, бидејќи тоа е титулата на нивните родители.

Децата на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон го користат презимето Кембриџ, и според овој принцип, децата на принцот Хари и Меган Марк ќе го носат презимето Сасекс.p