среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 161
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Познати

Дали знаете кој е татко на трагично починатиот сопруг на Пишек – другарувал со Аркан, но заработил и брдо пари од него! (ФОТО)

Дали знаете кој е татко на трагично починатиот сопруг на Пишек – другарувал со Аркан, но заработил и брдо пари од него! (ФОТО)

Сопругот на популарната водителка Николина Пишек почина ненадејно денеска на 44 годишна возраст, а зад себе Видоје Ристовиќ ја остави водителката и двете малолетни ќерки, како и татко му кој створил големо богатство тргувајќи со уметнички дела.

Ристовиќ по струка беше историчар, а во нивниот дом каде живееше со семејството беше преполн со различни уметнички дела.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by vidojeristovic (@vidojeristovic)

Својата љубов кон уметничките дела ја наследил од својот татко, Виктор Ристовиќ, попознат по прекарот Миша Гроф.

Виктор како што наведуваат медиумите дефинитивно е најбогатиот српски антиквар, а неговото семејство е сопственик и на дела вредни неколку стотици илјади евра.

Тој уште во 1996-та година тргуваше со антиквитети и уметнички дела, па така имал соработка и со Жељко Ражнатовиќ Аркан.

Неговиот син Војин Ражнатовиќ во својата книга „Приказна за мојот татко“ опишал како Аркан сакал стари уметнички дела, особено тие што имале српски мотиви, па така остварил соработка и со најбогатиот антиквар.

„Седев со татко ми во Белград, кога му се јави Миша Гроф дека добил неколку оргинални слики што многу го заинтересира мојот татко. Како мало дете кога ќе дознае дека ќе оди во луна парк, тато скокна од фотелјата и отиде во соба по пари и веднаш се упати кон Славија каде Миша Гроф живееше. Брзаше да ги види сликите, а јас не ни знаев за што се работи“, напиша Војин во својата книга посветена на својот татко.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by vidojeristovic (@vidojeristovic)

Тој во книгата раскажува дека Гроф прво се пошегувал дека сликата е „џабе“, а потоа дека кажал дека е 15 илјади марки, па Аркан почнал да фрла пари и купил четири слики во вредност од 35 илјади марки.

Инаку во медиумите се пишуваше и дека тој бил пресреќен кога дознал дека неговиот син ќе се венча со Николина Пишек, па дури и платил целата гламурозна свадба во Монако.

Коронавирус