недела, 17. октомври 2021. Вести денес: 178
home Познати

Дали ХРАНАТА е тајната на нејзината долговечност? Кралицата има 95 години, а еве што јаде за доручек, ручек и вечера!

Дали ХРАНАТА е тајната на нејзината долговечност? Кралицата има 95 години, а еве што јаде за доручек, ручек и вечера!

Иако наполни 95 години, кралицата е во одлична здравствена состојба, а причина за тоа може да биде нејзината исхрана. Еве што јаде во текот на денот за да остане витална и здрава:

Појадок

Кралицата за појадок секогаш има пченкарни снегулки и овошје, или пржени јајца со пушен лосос, судејќи според нејзиниот поранешен главен готвач.

Ручек

Поранешниот шеф Овен Хоџсон често правел печурки и сендвичи со туна без корка – со малку свежа краставица и пиперки.

Вечера

Кралицата честопати јадела лист од риба со зеленчук и салата навечер.

Десерт

Кралицата сака чоколадо, а попладневниот чај е задолжителен – многу често со чоколадна торта или бисквит.

Судејќи според друг поранешен кралски готвач, таа не е голем обожавател на храна и „јаде за да живее“. Кога јаде сама, многу е дисциплинирана и избегнува компири, тестенини и ориз.

Најнови вести

Коронавирус