понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 81
home Познати

Чекај не на поубаво место, за повторно да ја понесеш лентата: Брат и Душан се прости од починатата мисица

Чекај не на поубаво место, за повторно да ја понесеш лентата: Брат и Душан се прости од починатата мисица

Дијана Милојковиќ, српската мисица и Мис на Европа 2014 година, која во понеделникот ја изгуби битката со ракот во 32 година, денеска беше погребана на гробиштата во Чуприја.

Брат и Душан се прости од сакана сестра. Неговиот глас треперел, додека низ гробиштата се слушал плачот на присутните.

Ти беше мојот постар брат, пријател, поддршка, мојата љубов, мојата принцеза, моето девојче, најубава, најсакана, моја миленичка, мое се. Моја надеж, татина сакана ќерка, мајкино најубаво. Ова не е крај, бидејќи смртта е само животен пат. Фала ти за сета радост која ја ширеше околу себе. Со својот успех сите не направи горди засекогаш. Чекај таму некаде на некое поубаво место повторно да ја понесеш лентата. Чувај се за нас, бидејќи не не напушти и остави. Ти си нежна ѕвезда која свети, небесна прашина која бдее над нас, дијамантски отсјај. Почивај во мир, ангелу наш – прочита со треперлив глас брат и Душан.

 

 

Коронавирус