вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 44
home Познати

Цеца заврши во музеј: Слика на пејачката стана дел од уметничка перформанс изложба (ФОТО)

Цеца заврши во музеј: Слика на пејачката стана дел од уметничка перформанс изложба (ФОТО)

Светлана Цеца Ражнатовиќ заврши во Музејот на современа уметност. Пејачката е дел од изложбата „Рефлексии на нашето време: Аквизиции на Музејот на современа уметност 1993-2019“. Еден сегмент од таа изложба, посветен на бомбардирањето на нашата земја, се состои од фотографии и видеа од најшокантните и најемотивните моменти од тој период. Тука го најде своето место фотографијата на Цеца, како единствена личност од српската естрада која е дел од изложбата, и како еден вид потсетник и симбол на српскиот пркос кон тогашниот непријател.

На тој архивски отпечатен екран од белградска телевизија, која исто така ги емитуваше тие концерти, може да се види насмеаната пејачка со микрофон во раката, додека во долниот лев агол се забележува опасност од воздушен напад од агресорот, а од десната страна грбот на град Белград. Во другите музејски инсталации, покрај Цеца, која е единствената јавна личност која е претставена во изложбата, можат да се видат потресни слики од исплашени, но горди и достоинствени граѓани, кои држат крст, креваат три прста, се радуваат, но исто така како се уништуваат и куќи, известувања дека нема ТВ сигнал и други шокантни сцени како симболи на тоа страшно време.

Цеца никогаш не криела дека е патриот, а прогласената воздушна опасност не ја спречило да му пее на својот народ.

„Да, и не ми е гајле! Јас сум меѓу мојот народ, ги поддржувам моите Срби и горда сум што сум Србинка. Не е важно кој ни се заканува, важно е кои светилишта ги браниме. И ние го браниме Косово, срцето на Србија и српската земја. И ако е потребно, сите ќе пропаднеме, нема да му се покоруваме на непријателот“ – ќе одговори тогаш пејачката на новинарско прашање од телевизијата БК, дали знаеше дека пее под најавената тревога за воздушна опасност.

Инаку, во тоа време, многу пејачи го развеселуваа народот во најлошите моменти. Плоштадите и мостовите беа полни со естрадни sвезди кои не ги спречуваа воздушни сирени, а често и бомбите и проектили, да им пеат на своите сограѓани и да ги храбрат  со нивните хитови и транспаренти против агресорот, како и значки и налепници со симболичниот знак: „Мета“ кои на себе ги носеа и и тие и насобраните луѓе.

Најнови вести

Коронавирус