среда, 29. март 2023. Вести денес: 2
home Познати

Цеца не сакала да отпее песна која била посветена за Аркан – долги години подоцна ја отпеа оваа пејачка која стана нејзин најголем хит (ВИДЕО)

Цеца не сакала да отпее песна која била посветена за Аркан – долги години подоцна ја отпеа оваа пејачка која стана нејзин најголем хит (ВИДЕО)

Милиќ Вукашиновиќ напиша бројни хитови, а извесен период соработуваше и со Цеца Ражнатовиќ. По убиството на Аркан, тој во 2001 година ја напишал песната „Сонувам дека повторно си тука“ и сметаше дека би било идеално да ја отпее Цеца.

Но, тоа не се случило, како што тогаш тврдеше рокерот, поради интервенцијата на нејзината долгогодишна пријателка и соработничка, сега покојната Марина Туцаковиќ.

Милиќ еднаш објави на својот Фејсбук профил песна, покрај која напиша:

„Песната настана кога умре Аркан и Господ ја направи за Цеца, но таа нема да ја пее“ – сподели Милиќ.

„На Марина Туцаковиќ не и одговараше јас да соработувам со Цеца. Цеца беше врзана со Марина Туцаковиќ, а на Марина не и одговараше да соработувам со Цеца затоа што јас пишував и текстови и музиката, а таа пишуваше само текстови и тоа исклучиво на готова музика. Јас ѝ реков: „Еве ти ги сите мои песни, ако можеш да ги напишеш текстовите подобри од моите, тогаш слободно продолжи“.

Марина и неколку нејзини соработници влијаеја да не продолжи мојата соработка со Цеца“ – изјави во една прилика Милиќ.

Песната „Сонувам дека повторно си овде“ на крајот ја сними Јована Типшин, а песната стана еден од нејзините најголеми хитови.

loading...

Најнови вести