петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 104
home Познати

Бритни наполни 40 години, досега мина низ пекол: Од 2 свадби и избричена глава до губење на слободата

Бритни наполни 40 години, досега мина низ пекол: Од 2 свадби и избричена глава до губење на слободата

Бритни Спирс има 40 години, а зад неа е прилично турбулентен период. Се вери, се ослободи од старателството на нејзиниот татко и си ја врати слободата.

Ако праша некој невин набљудувач, хронологијата на нејзиниот бурен живот започнува во детството, а на овој посебен ден најдобро е да се сумираат 40 години скандали, плачење, смеа, песни и избричени глави.

Бритни Спирс е родена во државата Мисисипи, а пораснала во Кентвуд. Нејзината мајка Лин била учителка во основно училиште, а нејзиниот татко Џејми работел во градежништво. Според неговите зборови, Бритни почнала да чувствува страв уште од мали нозе, со оглед на тоа што често се опивал и ја малтретирал мајка и.

Големата приказна за Бритни започнува во 1989 година кога, како осумгодишна, таа оди на аудиција за клубот Мики Маус на каналот Дизни. Иако на почетокот продуцентите едногласно одлучија дека Бритни е премлада за јавно појавување, еден од нив, сфаќајќи колку е талентирана, реши да најде агент во Њујорк. Благодарение на него, таа помина неколку месеци на Менхетен со нејзината мајка и помладата сестра, посетувајќи го „Професионалното училиште за изведувачки уметности“.

Во 1991 година, таа ја играше улогата на опседнато дете во филмот „Безмилосен“. Иако не ја помина првата аудиција за клубот Мики Маус, во нов обид, како единаесетгодишна ја помина аудиција и задно со Кристина Агилера, Џастин Тимберлејк и Рајан Гослинг блесна во детската шоу програма. На 14 години го напуштила училиштето за целосно да се посвети на поп-кариерата, која ја поддржувала и нејзината мајка.

– Бев сигурна дека Господ има планови за неа, рече мајка Лин.

По завршувањето на снимањето на програмата на Дизни, таа се запишала во средно училиште. На 15-годишна возраст, таа потпиша договор со Jive Records и во следните две години го сними својот деби албум со продуцентите Ерик Фостер Вајт и Макс Мартин.

Во почетокот на 1998 година го сними албумот „Baby One More Time“, кој беше објавен само една година подоцна. Бритни во меѓувреме снима реклами во трговските центри. Кога албумот конечно беше објавен, таа постигна успех и многу брзо се најде на врвот на сите музички топ листи, со што стана првиот деби албум кој стана албум на годината во САД.

Ова видео е обид на нејзините менаџери да се збогатат на тогаш малолетната Бритни. Сето тоа оставило трага и на неа. Почнала да пие на 13 години, а се дрогирала додека го снимала својот прв албум. На неполни 15 години, таа ја изгубила невиноста со извесен Реџ Џонс, тогаш 17-годишен, иако се заколна дека првото сексуално искуство го чува за Џастин Тимберлејк.

Сите се сеќаваат на нејзината легендарна и според многумина непокајана врска со нејзиниот колега Џастин Тимберлејк. Тие се запознале во Дизни, а потоа малку подоцна, во 1999 година и ја потврдиле романсата која траела до 2002 година. Нивниот пад беше многу турбулентен и за него се зборува и денес, а веќе е познат факт дека по паузата Џастин ја објави песната „Cry Me a River“ која алудираше на измамата на Бритна поради која многумина тогаш јавно ја навредуваа. . По овогодинешниот документарен филм за пејачот, фановите го нападнаа Џастин, за што тој конечно јавно се извини за сите потези кои некогаш ги направил и кои сега ги смета за погрешни. Сепак, причината за нивното раскинување никогаш не и стана позната на јавноста, иако Џастин во едно интервју изјави дека и ветил на пејачката дека никогаш нема јавно да каже зошто тргнале по својот пат во 2002 година.

Во 1999 година, таа доби бројни награди на MTV, како што се наградата за најдобар женски изведувач, најдобра поп пејачка, најдобар нов изведувач и најдобра песна. Истата година таа и нејзината мајка Лин ја напишале книгата „Од срце до срце“, во која пишуваат за животот, љубовта и соништата, но даваат и одговори на некои универзални прашања. Наскоро ја основала фондацијата Бритни Спирс, која организира летни кампови во државата Масачусетс за сиромашни деца.

Вториот албум „Оps!… I Did It Again“ излезе во продажба набргу откако таа ја освои наградата Греми и набрзо стана најпродаваниот албум на пејачка досега во САД, за што доби уште две номинации за Греми. Бритни ја продолжи серијата, а во 2004 година доби Греми за песната „Toxic“, која пејачката ја напиша за момчето од кое едноставно беше „зависна“. Опра Винфри (67) беше домаќин на Брити и нејзината мајка Лин Спирс (66), кои изјавија дека пејачката покажува знаци на талент уште од четиригодишна возраст, која ја лансираше во светот на поп музиката.

Во 2004 година, Бритни се вљуби во раперот Кевин Федерлајн (43), со кој се омажи истата година, а три години подоцна поднесе барање за развод. Имаа два сина за кои се грижеше Кевин, а Бритни плаќаше алиментација. Шон Престон е роден во 2005 година, а Џејден Џејмс е роден во 2006 година. Треба да се спомене и „брзиот“ брак на Бритни Спирс, кој беше склопен во 55 часа, а набргу потоа заврши. Свадбата беше во Лас Вегас со Џејсон Александар. Тогаш започнува борба која целосно ќе вети кариера на популарна пејачка.

Зошто Бритни ја избричи главата во 2007 година? Пејачката мораше да го трпи животот кој и беше наметнат со години, секој ден имаше посебни распореди до кои мораше строго да се придржува, секој нејзин потег во јавноста или изјава да биде добро испланиран. Насобраната анксиозност и депресија си го направија своето. Видно под опијати, Бритни во 2007 година влегла во фризерски салон и побарала од фризерите да и ја избричат ​​главата. Откако шокираните фризерки одбиле да го направат тоа, пејачката решила да ги преземе работите во свои раце и тоа го направила сама. Потоа отишла во салонот за тетовирање и решила да направи тетоважа. Папараците ги снимија тие сцени, се разбира. Спирс за прв пат беше сместена во институција додека се соочуваше со очигледни ментални здравствени проблеми поради злобното малтретирање на папараците во 2008 година, кога се појави и нејзиниот проблем со старателството, за кој таа ја обвинува нејзината мајка.

Старателството судот го доделува на поединци кои не се во состојба сами да донесуваат одлуки, како што се оние со деменција или други ментални болести. Пејачката од 2008 година е под грижа на нејзиниот татко Џејми Спирс (69), кој имал можност да ја контролира неа и нејзините пари. Овој тип на старателство првенствено се доделува на луѓе кои имаат интелектуална попреченост или деменција. Одлуката која и ја промени кариерата на оваа поп дива ја донесе уставниот судија, кој одлучи дека таа не е способна да управува со стекнатото богатство.

Приказната се одвивала така што таткото Бритни Спирс поднел петиција за итна наредба за „привремено старателство“ и на тој начин стекнал контрола над финансиските средства на неговата ќерка, вклучувајќи го нејзиниот дом во Холивуд и кредитните картички. Наредба за таа цел беше издадена од суд кој подоцна „докажа“ дека Бритни не е способна да се грижи за себе или да води сопствен бизнис. Последната капка беше денот кога 26-годишната пејачка со возило на брза помош била однесена во медицинскиот центар UCLA на тридневна психијатриска евалуација, а наводно пејачката не спиела пет дена пред да биде примена на психијатрија.

Старателството на поп-пејачката заврши во 2021 година, кога судијката Бренда Пени во Лос Анџелес го симна нејзиниот татко од тронот и со тоа изгуби секаква контрола над имотот на неговата ќерка вреден 60 милиони долари. Движењето „Слободна Бритни“ конечно дојде во своето. Од нејзиното „затворање“ во 2008 година, милениците на пејачката започнаа движење и се бореа со неа за ослободувањето што го доживеаја по 13 години.

Бритни Спирс неодамна објави дека се верила со Сем Асгари (27), нејзиниот личен тренер. Заљубената пејачка го запознала на снимањето на нејзиниот спот во 2016 година, а оттогаш нивната љубов не стивнува – доказ за тоа се објавите на Инстаграм.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Britney Spears (@britneyspears)

Коронавирус