сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 50
home Познати

Брена во Дубаи ја третираат како кралица, а во апартманот нема што нема

Брена во Дубаи ја третираат како кралица, а во апартманот нема што нема

По Велигден, фолк sвездата ги спакува куферите и отиде со сопругот Боба, синот Виктор и неговата девојка Сандра во луксузно летно одморалиште. Одморалиштето во кое престојувала наликува на замок, а услугата е достапна 24 часа на ден.

Повеќе од една година се додека ситуацијата со Ковид-19, која се рашири низ целиот свет, Лепа Брена реши да се посвети себе си и семејството. Таа скоро и да не се сместуваше во Белград, но цело време беше на разни патувања и дестинации кои со години сакаше да ги посети, но поради работата не успеа во тоа. Овој пат го избра Дубаи, каде моментално ужива.

– Брена по Божиќ беше во Дубаи неколку дена и и се допадна, па им вети на сопствениците на хотелот, каде што ја пречекаа како да е шеик, дека ќе се врати. Така, по Велигден, таа веднаш замина со Боба, Виктор и неговата девојка Сандра. Пријателите на Виктор беа исто така таму. Брена не жали за парите, само за да го добие луксузот што го заслужува, а сите се тркаат за да се чувствува незаборавно. Сè во хотелот е организирано така што да има масажи, спа програма, но и посебна теретана доколку реши да вежба. Освен тоа, нејзиниот омилен пијалок и одредени слатки секогаш мора да бидат во станот, но и многу овошје. Услугата во соба и е секогаш достапна, па затоа често знае да јаде во станот. Секој се однесува кон неа како кралица, многумина знаат дека е позната на Балканот – изјави за „Блиц“ извор од сцената.

Бидејќи работела со години, фолк дивата го засладувала овој начин живот, па многумина се прашуваат дали Брена наскоро ќе го остави микрофонот и ќе се повлече за да продолжи да ужива во тоа.

– Таа обожава да патува и често ги менува земјите и континентите. Таа има своја вила во Мајами, но сака да посетува и други егзотични дестинации. Таа го сака морето и водата ја релаксира. Особено со јахти за крстарење. Таа има своја јахта во Црна Гора, па ги посетува крајбрежните градови таму, но и во соседна Хрватска. Многумина ја прашуваа дали конечно ќе се повлече како Саша Поповиќ, но Брена со смеа им рече дека нема да го гледаат тој филм наскоро. Таа е голема работохоличарка. Овие патувања и одговараат засега. Работеше многу со години и ретко можеше да поврзе петнаесет дена за да биде слободна. Особено во лето, кога имаше голем број концерти. Сепак, таа никогаш не можеше да седи дома или само да патува без да направи ништо. Тој сака да пее, да се дружи со публиката. Да има обожаватели низ целиот свет. Таа е среќна што ја гледаат насекаде, и е некој што има трпеливост да се фотографира со своите обожаватели еден час по настапот. Затоа, како што вели, сè додека и служи грлото, таа ќе пее – додава изворот.

Инаку, во септември минатата година, Брена крстареше од Монте Карло низ црногорското и хрватското крајбрежје, па за една емисија призна дека секогаш ќе го памети тоа патување.

– Морам да признаам дека ова патување е едно од најубавите патувања во мојот живот. За прв пат бев задоволна од времето, па навистина се одморив. Многу ми недостасуваат пријателите, семејството, но најмногу публиката и моите концерти – откри тогаш Брена.

Коронавирус