сабота, 4. декември 2021. Вести денес: 0
home Познати

Братот на Зорица Брунцлик „распали“ по пејачката и ја обвини дека му го уништила животот: „Јас требаше да станам пејач, не таа!“

Братот на Зорица Брунцлик „распали“ по пејачката и ја обвини дека му го уништила животот: „Јас требаше да станам пејач, не таа!“

Зорица Брунцлик ја изгради својата кариера кога беше речиси невозможно да стане пејачка, и успеа во тоа. Меѓутоа, ниту најблиските не и го простија успехот.

Во еден момент, нејзиниот брат Љубивоје Брунцлик ја нападна својата сестра во медиумите, поради што тие не разговараа со години. Зорица Брунцлик со години не сакаше контакт со својот брат!

Долго време, фолк -дивата не можеше да му прости на својот брат што рече дека таа му го уништила животот и кариерата, бидејќи во осумдесеттите години тој исто така се обидел да стане пејач-sвезда, што Зорица веќе беше во тоа време. Според оние кои се добро запознаени со животот на ексцентричната пејачка, тогаш зборовите на нејзиниот брат паднале толку тешко врз неа што плачела навечер и се прашувала дали е можно некој што е најблиску да каже такви работи.

– Излезе текст во кој тој рече дека Зорица е главниот виновник за фактот дека никогаш не успеал во музиката. Тој рече дека Зорица почнала да се меша во неговата кариера и да одредува кои песни ќе ги пее, па затоа во парламентот на Сумадија, по нејзин поттик, тој пеел жална наместо весела композиција, и затоа не победил. Тој, исто така, упати обвинувања дека го излажала дека ќе му помогне да го сними записот, дека постојано го одложувала неговото влегување во студиото и како го направила сето тоа бидејќи и пречело појавувањето на друг Брунцлик на музичката сцена. Дури ја мешал и нивната мајка, велејќи дека таа секогаш го предупредувала за Зорица и нејзината љубомора. Љубивоје тврдеше дека Зорица ги дала песните наменети за него на нејзиниот тогашен сопруг Љубо Кесеj за тој да ги пее. Вториот пат, кога снимил шест песни, бил известен дека студиото изгорело и дека материјалот е уништен. По пет години, Зорица, наводно, му рекла дека матриците се пронајдени и дека може да ги преземе, што не му значело ништо, бидејќи музичните трендови се промениле и тие песни, како и да било, биле неупотребливи – рекол пријателот на Зорица.

Меѓутоа, според соговорникот, на Зорица најмногу влијаел фактот што Љубивоје рекол дека неговата сестра никогаш не му дала динар, заем, ниту кога тој од неа побарал некои помали суми, околу сто евра. Љубивоје потоа беше фотографиран за весник во трошна куќа, но Зорица ја објасни вистинската вистина:

– Кога заработив повеќе пари, изградив куќа за мајка ми и брат ми Љубивоје. Тој во медиумите рече дека никогаш не сум му помогнала, но не го обвинувам за тоа. Сака да пие, а куќата во која го најдоа новинарите беше втора по ред што му ја платив затоа што претходно се разведе и остави покрив над главата на своите деца. Не се слушаме ниту се гледаме, но тој ми е брат и јас му простувам се- истакна Зорка во догледно време.

Кратко потоа, Љубивоје даде неколку изјави во кои објасни дека едвај се помирил со својата сестра по неговото прво појавување во јавност:

– Никогаш не се извини и не жали што не ми помогна да станам пејач. Но, Бог и прости, така и јас. Не зборувавме четири години по приказната што ја дадов на весникот, но нема да ја повторам таа приказна повторно. Таа ми е сестра, каква и да е. Секогаш ја сакав повеќе отколку таа мене. Ми вети дека ќе ми најде работа и дека ќе ме земе со себе кога ќе има тезги – рече пред неколку години братот на Зорица и откри како живее:

– Не живеам добро, добивам социјално осигурување – 7.000 динари, а вие не можете да живеете од тоа. Но, некако се снаоѓам, чувам свињи, па имам храна. Не плаќам струја и вода, имам огромен долг за струја. Се бориме, тие сечат, јас некако ги закачувам и ги поврзувам жиците. Откако се смиривме, Зорика доаѓаше понекогаш, не толку често, но носеше слатки, им оставаше динари на моите деца, за нас тоа се големи пари, но за неа се мали…. Јас понекогаш одам и во нејзината куќа во Белград, ако ми отвори куќната помошничка, не влегувам, ако се таму, убаво ме пречекаат, подготвуваат вечера, спијам… – заклучи тој.

Коронавирус