вторник, 1. декември 2020. Вести денес: 87
Во живо

Блокада на Владата и МНР - „Оставка на Заев, слобода на народот“

home Познати

Братот на Лепа Лукиќ со шамари и се заканувал да пее, а еве што му направила од првите заработени пари на својот татко кој загинал

Братот на Лепа Лукиќ со шамари и се заканувал да пее, а еве што му направила од првите заработени пари на својот татко кој загинал

Кралицата на народната музика Лепа Лукиќ си ја отвори душата во една емисија во соседна Србија каде раскажа спомени од својата 50 годишна богата кариера.

Имено таа вели дека никогаш не ни сонувала дека ќе стане толку позната пејачка додека нејзиниот брат и го забранувал тоа.

-Брат ми мислеше дека ќе бидам скитник, добивав и шамари од него, но сепак одев на различни аудиции и бев примена, за да на крајот ја снимам првата песна дури кога брат ми замина во војска, раскажува таа.

Вели дека му купила одело и му го пратила во војска, а тој бил воодушевен дека во меѓувреме неговата сестра станала ѕвезда.

Таа додава дека и нуделе дури и да и препишат куќи само за да се омажи со богати додворувачи.

-Ми нудеа дури и цели куќи да ми ги препишат само да не пеам повеќе, а тоа никогаш не сакав да го прифатам, бидејќи сакам мојот партнер да е убав и сиромашен, а не богат и да ме уценува, раскажа во емисијата „Гламур“ Лукиќ.

Таа вели и дека кога ги заработила првите пари ја облекла својата мајка, а потоа на нејзиниот татко кој загинал кога имала две години му подигнала споменик дури 30 години подоцна.

Коронавирус