вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 66
home Познати

Беше вистински фаворит за победа на Евровизија – ја сакаше цела поранешна Југославија, па целосно се повлечe, денес полни 60 години

Беше вистински фаворит за победа на Евровизија – ја сакаше цела поранешна Југославија, па целосно се повлечe, денес полни 60 години

Хрватската пејачката Дорис Драговиќ некогаш палеше и жареше на естрадата, сними околу 20 албуми имаше над стотици концерти, а денес пејачката прославува роденден и полни 60 години.

Како девојче таа сакала да биде учителка, а ја привлекувало и балетот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Doris Dragović (@doris.dragovic)

Во младоста пеела во својата детска соба, а идоли и биле Тереза Кесовија, Габи Новак и Арсен Дедиќ.

Таа ја претставувала и Хрватка на Евровизија во 1998-та и 1999-та година, а потоа нејзината кариера вртоглаво започнала да расте.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Doris Dragović (@doris.dragovic)

Со песната „Марија Магдалена“ беше вистински фаворит за победа, а го освој четвртото место.

Таа во 2019 година говореше и како дошло времето да се симне од сцената и да и се посвети на верата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Doris Dragović (@doris.dragovic)

Најнови вести

Коронавирус