недела, 17. јануари 2021. Вести денес: 0
home Познати

Беше познат низ целиот Балкан и пошироко – еве по што ќе се памети Џеј Рамадановски

Беше познат низ целиот Балкан и пошироко – еве по што ќе се памети Џеј Рамадановски

Познатиот пејач е роден на 29.05.1964 година во Белград како единствено машко дете во семејството.

Кариерата ја започна во 1987 година; тој издаде голем број успешни албуми во 90-тите години на минатиот век, а две децении подоцна тој скоро престана да снима.

За време на периодот кога тој изгради препознатлива слика за ромски пејач-боем, тој издаде 15 албуми. За негови најголеми хитови се сметаат песните „Да си моја девојчица (Лубеница)“, „Раџај синове“, „Мрак, мрак“, „Сунце љубави“, „Угасила си ме“, „99 жена“, „Недеља“, „Секси ритам“ “,” Има има све “,” Ко се снама дружи”,” Слажеш ли се ти “и” Славија “.

Во текот на 90-тите години на минатиот век, тој беше популарен низ цела поранешна Југославија, особено во Србија, Хрватска и Босна и Херцеговина. Додека беше на врвот на својата популарност, тој патуваше во странство (во Германија, Шведска, Канада, САД …).

Зад себе ги остави ќерките Ана и Марија.

Коронавирус