среда, 8. декември 2021. Вести денес: 104
home Познати

Беше многу популарен низ СФР Југолавија: Почина поранешниот тапанар на Ју Група

Беше многу популарен низ СФР Југолавија: Почина поранешниот тапанар на Ју Група

Некогашниот тапанар на „Ју Група“, „Поп машина“ и водачот на групата „Зебра“, Ратислав Раша Џелмаш денес почина во Белград во 72-та година од неговиот живот.

Џелмаш е роден на 26 јануари 1950 година во Белград, а прво интересирање за музиката ја покажал во 1966 година, кога со своите врсници од училишниот оркестар ја основа групата Ангели.

Во март 1972 година ја основа групата Поп машина со Роберт Немечек (бас), Зоран Божиновиќ (соло гитара) и Сава Бојиќ (соло, вокал).

Поп-машината како нова белградска група со свој репертоар (дванаесет авторски песни) брзо стана забележана, популарна и неизбежна на белградската музичка сцена во седумдесеттите години на 20 век.

Истата година станува тапанар на тогаш веќе популарната Ју Груп, која ја сочинуваа браќата Жика и Драги Јелиќ. Во тие години Раша Џелмас важеше за најдобар млад белградски тапанар. Со групата Ју доживеа голема популарност низ СФР Југославија.

Коронавирус