среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 178
home Познати

„Беше како сцена од хорор филм“: Ужасни детали откри девојката која прва помогнала на тешко повредената водителка Деа

„Беше како сцена од хорор филм“: Ужасни детали откри девојката која прва помогнала на тешко повредената водителка Деа

Марија Димитријевиќ е девојката која меѓу првите притрчала да ѝ помогне на српската водителка Деа Ѓурѓевиќ, која доживеа тешка сообраќајна несреќа, кога автобус удри во неа и ѝ ја откина раката.

Марија е здравствен работник, а работи на приватна клиника како лаборант. Таа се наоѓала во автобусот кој учествувал во несреќата, а штом излегла слушнала вресок.

„Излегов и слушнав некој како вреска, па дотрчав. Прво не сфатив што се случува и дека нема екстремитет, но кога погледнав празен ракав, ми беше јасно. Помисли дека раката е само скршена, но набрзо ми стана јасно. Седнав покрај неа, не знаеше што ја снашло, беше страшно“, вели таа и додава:

“Мислам дека не беше свесна дека нема рака, не ѝ дозволив да се допре за ракав со другата шака. Просто ќе доживееше само шок. Тоа беше сцена како од хорор филм. Тоа ретко кој може да дојде до себе од шок. Многу ми е драго што успеале да ја спасат со операција“, вели храбрата девојка.

Најнови вести

Локални избори 2021