четврток, 28. јули 2022. Вести денес: 181
home Познати

Беше ѕвезда во серијата „Среќни луѓе“: Имаше бизнис во Албанија, а еве како сега изгледа и со што се занимава! (ФОТО)

Беше ѕвезда во серијата „Среќни луѓе“: Имаше бизнис во Албанија, а еве како сега изгледа и со што се занимава! (ФОТО)

Сите добро го паметиме ликот на Лола Голубовиќ од серијата „Среќни луѓе“. Лола првично ја играше актерката Тања Бошковиќ, а потоа беше заменета со Злата Нуманагиќ.

Во последно време немавме можност да ја гледаме Злата (70) често на малите екрани, додека нејзината последна улога во серија беше во „Немањиќи“, пред четири години.

Злата сè уште се занимава со глума, па неодамна го сними филмот „Не е сè како што изгледа“. Нуманагиќ, кој го има синот Федор, со пријател го отвори ресторанот во Албанија и во неколку наврати зборуваше за тоа колку е задоволна од приватниот бизнис.

– Тоа е непроценливо искуство и не може да се спореди со ниту една професија во која сум била досега. Знам дека многу луѓе мислеа дека имаме проблеми со отворање ресторан таму, но тоа е глупост. Луѓето не пречекаа со раширени раце. Тие се љубезни луѓе. Од полицијата, до службата за дезинсекција, преку банка, до соседите кои се хотелиери, сите ни помогнаа. Ако нешто ни недостасуваше, тие ќе не возеа до продавниците, рече таа во една прилика, додека на крајот се откажа од овој бизнис.

Покрај споменатите достигнувања, Злата блесна и во „Враќање на отпишаните“, „Театар во куќата“ и „Братучед ми од селото“, додека еднаш истакна дека никогаш нема да ја напушти актерската професија, а во последно време се посвети на своето семејство.

Потсетете се на Лола и видете како изгледа актерката денес!

Коронавирус