среда, 22. март 2023. Вести денес: 194
home Познати

Беше дел од „Јужен ветер“, а со еден член имаше судир: Оваа караница длабоко го повреди Синан, но колегата сепак му оддаде почит (ФОТО)

Беше дел од „Јужен ветер“, а со еден член имаше судир: Оваа караница длабоко го повреди Синан, но колегата сепак му оддаде почит (ФОТО)

Починатиот пејач Синан Сакиќ беше дел од исклучително популарната група „Јужен ветар“, а после распадот на музичкиот состав сите ја продолжија соло кариерата.

Групата Јужен ветер ги прослави Синан, Драгана Мирковиќ, Миле Китиќ, Индира Радиќ, Шемса Суљаковиќ, Јашар Ахмедовски и многу други. Музичкиот правец кои овие изведувачи го застапуваа, подоцна Рамбо Амадеус го нарече турбо фолк.

После распадот, иако биле како семејство, Драгана Мирковиќ и Миле Китиќ се скараа, кога таа одбила да биде гостинка на неговиот концерт. Концертот на Миле кој поминал неславно бил повод  и за неговата караница со Синан. Кога после концертот Синан дошол со сопругата на афтерпарти, обезбедувањето не му дозволило да влезе, што Синан многу го повредило.

Сепак Миле Китиќ се прости од покојниот колега со емотивна порака на социјалните мрежи.

 

loading...